„Grįžo, negrįžo, likimas nežinomas…“ – šie žodžiai ir ištremtųjų į Rusijos platybes vardai bei pavardės šiemet birželio 14-ąją skambėjo ir Lietuvos šaulių sąjungos narių lūpose ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Parlamente Strasbūre.

„Negalime jų pamiršti. Gyvų tų įvykių liudininkų vis mažėja, o istorinė atmintis turi būti gyva – reikia priminti apie trėmimus ir išvežtus žmones, apie Sąjūdžio įkūrimą, Sausio 13-ąją, kitas Lietuvai svarbias datas, ir gyvai pasakoti apie jų prasmę, – įsitikinęs Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis. – Gerai pamenu, kai Sąjūdžio laikais su vėliavomis eidavome po mitingų, kai kurie žmonės į mus žiūrėjo kaip į keistuolius, nesuprato, ką darome. Nes jie nežinojo, pamiršo arba jiems buvo gerai taip, kaip yra. Mes privalome tuos svarbius momentus prisiminti, juos saugoti ir ateičiai perduoti“.

Po Sibirą ir kitas vietas išblaškytų, už laisvę kovojusių mūsų artimųjų vardai bei pavardės šiemet Gedulo ir vilties dieną buvo skaitomi Lietuvos miestuose ir Europos Parlamente Strasbūre, kur akcijoje dalyvavo šaulių delegacija iš Lietuvos.

„Lietuvos gyventojų tremčių istorijos – tragiškos, ir niekas nenorėtų daugiau to patirti. Privalome gerbti mūsų tremtinius, prisiminti jų likimus, todėl man asmeniškai labai svarbu skaityti jų vardus ir pavardes Gedulo ir vilties dieną. Džiaugiuosi galėdama šiemet tai daryti Europos Parlamente – apie skaudžią mūsų praeitį turi žinoti visa Europa, visas pasaulis“, – sako LDK Kęstučio šaulių (Tauragės apskr.) 7-osios rinktinės jaunoji šaulė Mantė Jomantaitė.

Pirmą kartą istorijoje Europos Parlamentas Strasbūre oficialiai paminėti masiniai sovietų vykdyti trėmimai iš Vidurio ir Rytų Europos. Europos parlamento rūmuose oficialų renginį pradėjo Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola, ištremtųjų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, kitų šalių vardus bei pavardes skaitė ir oficialūs asmenys, ir visi norintieji.

Tą pačią birželio 14-ąją, 11 val. 59 min., Lietuvoje tylos minute pagerbti žuvusieji tremtyje.

1941 m. birželio 14 d. Sovietų Sąjunga pradėjo masinius Lietuvos gyventojų trėmimus į Sibirą. Sovietinių represijų laikotarpis Lietuvos gyventojams buvo itin negailestingas – per 11 metų iš Lietuvos ištremta daugiau nei 130 tūkst. žmonių, koncentracijos stovyklose įkalinta apie 150 tūkst. lietuvių.

Tradicine tapusi tremtinių vardų skaitymo akcija birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, šiemet rengiama jau aštuntąjį kartą. Pilietinė akcija „Atminties neištremsi“ keičia iki šiol „Ištark, išgirsk, išsaugok“ vardu žinomą iniciatyvą.

„Pagerbkime nuo sovietinio režimo nukentėjusius tautiečius. Istoriją būtina saugoti, net jei ji ir skausminga. Atminties neištremsi!“ – skelbia vardų skaitymo iniciatoriai Lietuvos jaunimo organizacijų taryba. Vieni iš akcijos partnerių – Lietuvos šaulių sąjunga.

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę