Birželio 12 d. Lietuvos šaulių sąjungoje (LŠS) prasideda vasaros stovyklų jauniesiems šauliams sezonas. Daugiau nei 5,6 tūkst. jaunuolių nuo 11 iki 18 metų pabirs po šaulių rengiamas stovyklas visoje Lietuvoje. Kartu su jaunaisiais šauliais stovyklaus ir moksleiviai, o į keletą stovyklų atvyks vaikai bei jaunuoliai iš karo niokojamos Ukrainos.
„Šiais metais sulaukėme rekordinio stovyklautojų skaičiaus, – sako LŠS vado pavaduotojas, Jaunųjų šaulių vadas Tadas Venskūnas. – Vasaros stovyklos yra tarsi baigiamasis jaunųjų šaulių rengimo akordas, vainikuojantis visų metų darbą. Džiaugiamės ir gausiu būriu moksleivių bei svečiais iš kitų valstybių.“
Nuo parašiutininkų iki muzikantų
Jaunųjų šaulių stovyklos – labai įvairios. Dalis jų skirta jauniesiems šauliams, norintiems įgyti pasirengimo lygį žyminčius pakopų skiriamuosius ženklus, nes rengimas vyksta pagal keturių pakopų ugdymo programą. Pirmoji ir antroji pakopos yra labiau įvadinės, trečioji orientuota į lyderių rengimą, o paskutinė ketvirtoji – lyg įvadas žengiant į suaugusių šaulių gretas.
Stovyklose pakopoms įgyti skirtingais lygiais mokoma istorijos, topografijos, maskuotės, šaudymo, išgyvenimo lauko sąlygomis ir kitų įgūdžių, supažindinama su karinės taktikos elementais.
„Mūsų stovyklose gali dalyvauti ir moksleiviai, kurie dažnai vėliau papildo jaunųjų šaulių gretas. Jų kasmet sulaukiame apie pusantro tūkstančio, – pasakoja T. Venskūnas. – Taip pat organizuojame specialybines, tematines bei poilsines-pažintines stovyklas: parašiutininkų, taikliojo šaudymo, automobilių sporto, muzikines, išgyvenimo, orientavimosi sporto ir pan.“
Jaunųjų šaulių vasaros stovyklose laiką leidžiantiems vaikams ir jaunuoliams savo darbo ypatumus taip pat pristato kariškiai, ugniagesiai gelbėtojai, policijos pareigūnai, pasieniečiai, kitų institucijų atstovai.
Proga susipažinti
Viena svarbiausių – jau 15-us metus rengiama tarptautinė, sukarinta stovykla „Žalgiris“, orientuota į vyresnius 16–18 metų jaunuolius. Šiais metais joje dalyvaus giminingų organizacijų atstovai iš Lenkijos, Latvijos, Estijos bei Ukrainos.
„Atvyksta 36 jaunuoliai iš Kijevo, Lvovo ir Luhansko kadetų licėjų. Jų pasirengimas šiek tiek skiriasi nuo vakarietiško. Tai labiau sukarintos organizacijos nei mūsų, – sako T. Venskūnas. – „Žalgirio“ stovykloje jaunuoliai laiką leis mišriose grupėse: ne tik dalyvaus pratybose, bet vyks ir sporto varžybos, keliausime po Lietuvą.“
Jaunesnių vaikų grupė iš Ukrainos šiais metais atvyks ir į Alytaus apskritį, kur organizuojama LŠS stovykla „Ukrainos vaikai“.
Atokvėpis nuo karo
„Paprastas dėmesys gali dovanoti didžiulį džiaugsmą, – sako Robertas Gabulas, Lietuvos garbės konsulas Luhansko srityje ir Lietuvos šaulių sąjungos padalinio Ukrainoje vadas. – Situacija Ukrainoje sudėtinga: vaikai iš okupuotų teritorijų išsibarstę po visą šalį, mokyklos perkeltos, dirba nuotoliu. Vaikų, kurie turi tėvus, padėtis kiek geresnė, o juos praradusiems trūksta visko, bet labiausiai – dėmesio.“
R. Gabulo iniciatyva, į LŠS Karininko Antano Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės Alytaus apskrityje organizuojamą jaunųjų šaulių stovyklą atvyksta 23 vaikai iš Luhansko srities, Sjevjerodonecko 14-osios vidurinės mokyklos. Kartu su ukrainiečiais birželio 12–18 dienomis stovyklaus ir Alytaus rajono Butrimonių gimnazijos moksleiviai, jaunieji šauliai.
Pasak Karininko A. Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės vado ats. kpt. Skirmanto Valatkevičiaus, tai trišalio bendradarbiavimo tarp LŠS, Butrimonių gimnazijos ir Sjevjerodonecko vidurinės mokyklos, kuri šiuo metu iškelta prie Kijevo, rezultatas.
„Siekiame sukurti Ukrainos vaikams, našlaičiams, netekusiems tėvų globos, ar tiems, kurie gyvena nepalankiomis sąlygomis, galimybę pailsėti ir atsigauti Lietuvoje“ – sakė S. Valatkevičius ir pridūrė besitikintis, kad šis projektas įkvėps ir kitas šalies mokyklas bendradarbiauti su Ukrainos ugdymo įstaigomis.
Savaitę truksiančioje stovykloje, Lietuvos ir Ukrainos moksleiviai ne tik ilsėsis Dvarčėnų dvare, bet ir keliaus po Lietuvą: numatytos išvykos į sostinę Vilnių, Trakus, pasiplaukiojimas Kuršių mariomis ir baidarių žygis Merkio upe.
„Duok Dieve, kad šis projektas, šis bendradarbiavimas tarp mokyklų, būtų vienas iš daugelio – sako R. Gabulas. – Iš okupuotų teritorijų perkeltoms ir išbarstytoms mokykloms, vaikams ir jų tėvams, šis, nors ir laikinas atokvėpis, – didžiulė parama ir palaikymas. Nepavarkime padėti!“
LŠS jaunimui skirtos stovyklos organizuojamos nuo Sąjungos atkūrimo jau daugiau nei 30 metų. Vaikai iš Ukrainos įvairiose LŠS jaunųjų šaulių stovyklose poilsiauja bene kasmet nuo 2014 m.
Visose LŠS organizuojamose stovyklose vaikai ir jaunuoliai laiką leidžia nemokamai. Dalyvių tik prašoma susimokėti simbolinį registracijos mokestį.