Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) Karaliaus Mindaugo 10-osios rinktinės jungtinės šaulių pajėgos kartu su Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės 802 kuopos kariais rugsėjo 29 – spalio 1 dienomis surengė šiemet didžiausias bendras karines pratybas „Žalčio lizdas 2023”. Šių pratybų metu buvo treniruojamasi atlikti gynybines bei puolamąsias operacijas, simuliuojant realius grėsmių scenarijus remiantis Rusijos pradėto karo Ukrainoje pamokomis.

Pratybos išsiskyrė dydžiu

Vilniaus miesto prieigose – Arvydų gyvenvietėje ir jos apylinkėse – vykusiose pratybose dalyvavo apie pusantro šimto LŠS 10-osios rinktinės kovinių bei komendantinių šaulių iš 6 skirtingų kuopų, atskirųjų būrių ir KASP kariai iš 802-osios kuopos.

Pratybos vyko force-on-force (liet. „pajėgos prieš pajėgas“) principu. Šių metų pratybose šauliai treniravosi atlikdami žvalgybines ir gyvenvietės puolamąsias operacijas, tuo tarpu KASP kariai įsitvirtino gyvenvietėje ir ją gynė. Taip pat buvo treniruojamasi įveikti inžinerines kliūtis, išnaudoti skirtingas dronų sistemas (fiksuoto sparno, kvadrokopterius), suteikti skubią medicininę pagalbą taktinėmis lauko sąlygomis.

„Labai rimtos pratybos: gerai atrodė šaulių ir karių savanorių sąveika. Matosi, kad bendras darbas duoda rezultatų, todėl tik norių padėkoti Krašto apsaugos savanorių pajėgoms, kurios integravo kovinius šaulius į savo pratybas visoje Lietuvoje,“ – sakė baigiamąją pratybų fazę stebėjęs Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis. 

Anot pratybų vadovo, LŠS 10-osios rinktinės Vilniaus Vaclovo Voverio-Žaibo 1029-osios kovinių šaulių kuopos vado Sigito Joniko, jau tradicija tampančios kasmetinės pratybos išsiskyrė savo dydžiu ir kompleksiškumu. Įdomus sutapimas – pratybos pažymėjo pirmąją „Žaibo“ kuopos įkūrimo dieną. Anksčiau kuopa veikė 10-osios rinktinės 1009-osios kuopos sudėtyje kaip kovinių šaulių būrys, tačiau pastaraisiais metais jis žymiai išaugo.

 „Lig šiol daugiausia treniruodavomės veikti mažesnių padalinių, tokių kaip skyrius ar būrys, pagrindu. Šįkart veikėme „kuopa prieš kuopą“ sudėtimi koordinuodami skirtingų būrių ir jiems priskirtų papildomų padalinių tarpusavio sąveiką. Didesnės pajėgos suteikė galimybes realistiškiau planuoti ir vykdyti užduotis prieš aukštos motyvacijos bei gerai pasirengusias priešiškas pajėgas. Tokio masto pratybos neabejotinai yra iššūkis tiek jas planuojant, tiek vykdant numatytus sumanymus, tačiau jos mums yra itin naudingos ruošiantis Tėvynės gynybai. Kartu be galo džiaugiuosi, kad tokios pratybos pažymėjo mūsų, kaip kuopos, nebe būrio, pradžią“, – teigia S. Jonikas.

Karo Ukrainoje pamokos 

Jam antrino ir KASP 8-osios rinktinės 802 kuopos vadas kpt. Romas Jonaitis, pabrėždamas pratybų scenarijaus priartinimą realiems įvykiams ir situacijoms, su kuriomis susiduriama šiuo metu kariaujančioje Ukrainoje.

„Pratybų legendą siekėme priartinti realioms situacijoms, vykstančioms mūsų regione. Veikėme realioje teritorijoje su realiais civiliais gyventojais. Dalį jų, kurie išreiškė norą dalyvauti pratybose, apmokėme, integravome į KASP skyrius ir kartu vykdėme pasipriešinimo veiksmus. Pratybų metu, šalia standartinės veiklos tokio tipo pratybose, daug dėmesio skyrėme ir žvalgybai pasitelkdami bepiločius orlaivius. Svarbu buvo tobulinti reakciją į priešininko naudojamas analogiškas priemones, kurios apsunkina galimybes ne tik išlikti nepastebėtiems tiek dienos, tiek nakties metu, bet ir veikti, kuomet bepiločiai orlaiviai naudojami įvairiems užtaisams pernešti ir taikiniams naikinti ar pasitelkiami psichologinių operacijų vykdymui“, – dalijasi kpt. R. Jonaitis.

Šauliams keliamas tikslas šiose pratybose buvo vykdyti puolamąsias operacijas apgyvendintoje vietovėje bei koordinuoti didelį pajėgumų – kuopos – vienetą. KASP 802 kuopos vadas priduria:  „Šauliai labai motyvuoti, atkaklūs ir sumanūs. Treniruodamiesi kartu visada gauname stiprų oponentą, kuris skatina išlaikyti maksimalią koncentraciją visų pratybų metu. Be to, šauliai mums suteikia galimybę pratybose treniruotis „pajėgos prieš pajėgas“ sąlygomis. Jose pasimato daugybė niuansų, kurių kitu atveju nepastebėtume atidirbdami standartinius ir iš anksto numatytus veiksmus. Netgi būdamas pratybų vadovu niekada nežinai, ko tikėtis ir turi adaptuotis prie nuolat kintančių situacijų”.

Po pratybų kariai savanoriai ir šauliai organizavo šventę vietiniams gyventojams. Bezdonių miestelyje vaikai ir suaugusieji turėjo galimybę susipažinti su karių bei šaulių naudojama ginkluote ir įranga, taip pat išbandyti savo jėgas fizinėse rungtyse apsivilkus taktinę ekipuotę, lipant bei keliantis virve per simuliuojamą perkėlą. Be to, vietiniai gyventojai buvo supažindinami su įvairiomis taktinėje medicinoje naudojamomis priemonėmis bei mokomi taisyklingai užsidėti turniketus.

Ritos Gudės nuotraukos.

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę