Pirma vieta Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo tarptautinėse kibernetinio saugumo pratybose „Gintarinė migla“ pernai, įveikus įvairių mūsų valstybės institucijų komandas ir specialistus iš JAV, Sakartvelo, Europos Sąjungos Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projekto šalių.

Šiais metais – stiprus startas kibernetinės gynybos pratybose „Locked Shields 2023“ Lietuvos nacionalinės komandos sudėtyje kartu su Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC), Antrojo operatyvinių tarnybų departamento, Kertinio valstybės telekomunikacijų centro ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų specialistais.

Tiek pasiekimų – vos per metus. Nuo tada, kai 2022 m. rugsėjį buvo įsteigta Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopa.

Informacija – didžiausias turtas

„Subūrėme aukščiausio lygio ekspertus, kurie dirba tarptautinėse informacinių technologijų, kibernetinio saugumo kompanijose, ir dauguma iš jų užima vadovaujamas pareigas, – pasakoja Paulius Šliavas, LŠS Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos vadas. – Pirmaisiais metais kėlėme sau uždavinį suburti komandą, bet jau pavyko nemažai padirbėti. Ir nesustojam“.

Kibernetinio saugumo mokymai šauliams, kariams ir net vaikams visoje Lietuvoje, pasirengimas šių metų kibernetinio saugumo pratyboms „Gintarinė migla“, kur bus jau ne viena, o kelios Lizdeikos šaulių kuopos komandos: viena dirbs puolančiųjų, kita – besiginančiųjų pusėje. O kur dar pirmą kartą rengiamas LŠS hakatonas „Ugninis skydas 2023“, tituluojamas didžiausiu Baltijos šalių kibernetinės gynybos ir saugumo inovacijų renginiu.

„Pagrindinis turtas šiuolaikinėje visuomenėje yra informacija. Informacinių sistemų, tinklų ir sistemų tuose tinkluose, ryšių sauga yra gyvybiškai svarbi. Tad pagrindinis mūsų uždavinys yra ugdyti visuomenės kibernetinio raštingumo įgūdžius, o kartu ir savo turimas žinias panaudoti šalies gynybai“, – sako P. Šliavas.

Nusitaikė ir į bepiločius orlaivius

Be kibernetinio saugumo, LŠS Lizdeikos kuopos šauliai dirba dronų gamybos, jų paieškos ir nuleidimo srityse, kuria įvairias kitas į krašto gynybą orientuotas pažangias sistemas. Kelis savo produktus planuoja pristatyti ir spalio pabaigoje Kaune vyksiančiame LŠS hakatone „Ugninis skydas 2023.

„Vasarą Lizdeikos kuopos šauliai rinkosi į sąskrydį, kur iš parsisiųstų dalių surinko skraidantį bepilotį orlaivį – plėtosime jo galimybes ir toliau. Kaip ir žvalgybines sistemas, kuriomis užsiima mūsų technologijų vyrukai, kaip mes juo vadiname. Tikiuosi, kad netolimoje ateityje savo produktus galėsime pasiūlyti Lietuvos kariuomenei“, – ambicingais tikslais dalijasi P. Šliavas.

Paklaustas, ar labai griežta atranką į jų kuopą, vadas neslepia, kad išties nėra paprasta. Šiuo metu tikslas – identifikuoti žmones, kurie galėtų pilnu pajėgumu prisijungi prie jau dirbančių kibernetinio saugumo kuopos šaulių. O jie visi – savo srities profesionalai.

„Siekdami atrasti talentų, rengiame iš Šaulių sąjungos hakatoną „Ugninis skydas 2023“. Čia dalyviai galės išbandyti jėgas virtualiame poligone, kurio užduotys kurtos pasitelkus pasaulinio kibernetinio saugumo mokymų platformos „TryHackMe“ sistemas. Tuo pačiu kviečiame klasikiniame hakatone padirbėti prie konkrečių gynybinių iššūkių arba pristatyti savo kuriamus produktus,“ – sako P. Šliavas.

Didžiausias renginys programišiams

Naudos iš LŠS hakatono „Ugninis skyras 2023“ tikisi ne tik kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopa. Dalytis žiniomis ir patirtimi su renginio dalyviais atvyks daugiau nei 50 talentingiausių informacinių technologijų specialistų ir programuotojų, dalyvaus pasaulinio lygio karybos ekspertai, paskaitas skaitys prestižinio kibernetinio saugumo instituto SANS lektoriai.

Hakatono „Ugninis skydas 2023“ dalyviai ne tik gaus naujausių žinių ar sulauks patarimų iš pasaulinio lygio ekspertų – nemažai jų taip pat žvalgosi naujų talentingų darbuotojų. Be to, LŠS hakatone gimę ar išplėtoti įdomiausi ir efektyviausi sprendimai bus įvertinti solidžiais piniginiais prizais, kuriuos įsteigė investicijų fondas „ScaleWolf“. Tai ir proga sulaukti investicijų tolesniam kibernetinės gynybos ir saugumo produktų vystymui.

„Labai kviečiu hakatone „Ugninis skydas 2023“ dalyvauti visus besidominčius, nes čia sutiksite savo bendraminčių, tokių, kaip jūs. Prisimenu, kaip buvo jaunystėje: atrodė, kad kiti labiau pažengę, tau net nepatogu klausimus uždavinėti. Ateikite ir įsitikinkite, kad tokių, kaip jūs, – ne vienas ir ne du. Ateikite ir išbandykite naujausias technologijas, paklausykite lektorių, kurių vieno paskaitos kaina prasideda nuo 10 tūkst. eurų, o jums dalyvavimas – nemokamas. Pagaliau susiburkite į bendraminčių komandas,“ – ragina P. Šliavas.

Paklaustas apie ateities planus, LŠS Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos vadas užsimena, kad nemažai darbų yra numatę su užsienyje gyvenančiais Lietuvos šaulių sąjungos nariais.

„Ta vienybė, kuri apjungia žmones iš labai skirtingų sričių, ir žavi Šaulių sąjungoje. Juk kiekvienas galime prisidėti prie valstybės saugumo pagal savo individualius gebėjimus. Nors tarp mūsų kibernetinio saugumo kuopos šaulių yra ir ne vienas tikrai geras snaiperis,“ – šypsosi LŠS Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos vadas.

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę