Lietuvos šaulių sąjungos ir Vytauto Didžiojo universiteto iniciatyva antradienį, lapkričio 15 d., VDU Didžiojoje salėje vyko Lietuvos nacionalinio saugumo konferencija „Valstybės gynybos visuotinumas“. LR Prezidento Gitano Nausėdos globojamame renginyje dalyvavo įvairūs politikai, specialistai, karininkai ir akademinės bendruomenės nariai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Suomijos, Švedijos ir Ukrainos, kurie aptarė apie regione vyraujančią geopolitinę padėtį, įvairių organizacijų vaidmenį siekiant sustiprinti pilietinį pasipriešinimą, visuotinės gynybos klausimus ir ieškojo būdų ir priemonių, kurios padėtų sustiprinti atsparumą regione.

„Karas Ukrainoje reikalauja daug diskusijų ir atsakymų ieškojimų. Buvo manančių, kad karo laikai baigėsi, tačiau mes puikiai matome šiandieninę situaciją. Nėra svarbu, kokia yra gynyba – nacionalinė ar NATO sąjungininkių, būtent dėl to nepaprastai svarbus yra ir visuomenės įsitraukimas į gynybą. Tinkamas piliečių paruošimas – svarbi ir atsakinga Lietuvos šaulių sąjungos užduotis“,- teigia Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. Albertas Dapkus.

Agresyvūs Rusijos politikų pareiškimai adresuoti Baltijos, Skandinavijos šalims, grasinimai ir šantažas sukėlė nestabilumą regione, todėl renginio metu vykusiose diskusijose stengtasi dekonstruoti geopolitinę padėtį ir įvykius.

„Suomijos ir Švedijos įstojimas į NATO sukuria karinę-operatyvinę visumą Šiaurės Europos ir Arkties regione. Turime būti budrūs, galbūt Švedija ir nėra pagrindinis agresijos taikinys, tačiau jaučiame palaikymą iš kitų, o taip pat ir mes turėtume padėti ir remti savo sąjungininkus. Šiaurės Europa taps oro operacijų visuma, neatsižvelgiant į nacionalines sienas. Jūrų operacijų visuma bus skirta sukurti jūrinį pranašumą Baltijos jūroje ir jos prieigose. Šis jūrų kelių dominavimas reikalingas, kad Baltijos jūra nebūtų naudojama kaip piratų zona ar invazijos kelias.“,- sakė karinės operacijos lyderis RSwAfWS projekte „saugumas Europoje“ lyderis ats. plk. Johan René.

LR krašto apsaugos viceministras Žilvinas Tomkus pabrėžė, kad valstybės gynybos visuotinumas išlieka svarbiu šalies gynybos prioritetu ir yra paremtas NATO atgrasymu ir gynyba, stipriomis Lietuvos ginkluotosiomis pajėgomis, atsparia valstybe ir visuomene.

„Lietuvos kariniai pajėgumai dar niekada nebuvo tokie stiprūs. Atnaujinus Privalomąją pradinę karo tarnybą personalo skaičius išaugo beveik dvigubai. Didėjant gynybos biudžetui – nuo 0,8 iki 2,5 procentų BVP, darome didžiulę pažangą modernizuodami ir įgydami aukštųjų technologijų pajėgumus, kurių anksčiau neturėjome. Įgyjame kokybiškas manevro, artilerijos, oro gynybos ir kitas sistemas.“, – apie Lietuvos pasirengimą krašto gynybai sakė viceministras Ž. Tomkus. Savo pranešime viceministras taip pat atkreipė dėmesį, kad Rusija siekė suskaldyti NATO, tačiau tai jai nepavyko. „Pasibaigus Madrido ir artėjant Vilniaus NATO viršūnių susitikimui, jau matome praktikoje įgyvendinamą NATO priešakinę gynybą. Jei pažiūrėtume, kur NATO yra šiandien ir palygintume su 10 ar net 5 metais atgal, Aljansas dabar tikrai atlieka savo prigimtinę užduotį”, – sakė krašto apsaugos viceministras.

Ši nacionalinio saugumo konferencija yra tęstinis Lietuvos šaulių sąjungos renginys. Pasak LŠS vado, Šaulių sąjungos, kaip organizacijos, kuri vienija piliečius vaidmuo yra ypatingai didelis tuo, kad yra siunčiama žinutė visiems, siekiant parodyti, kokį svarų ir realų indėlį gali teikti piliečiai, norintys prisidėti prie savo šalies saugumo.

Konferencijos įrašą galite peržiūrėti čia

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę