Rugsėjo 13 d. pirmą kartą oficialiai pristatyta unikali Lietuvoje iniciatyva Demaskuok.lt. Kovai su dezinformacija viešojoje erdvėje jungiasi pagrindinės Lietuvos žiniasklaidos priemonės (kurių bendra auditorija sudaro daugiau kaip 90 proc. Lietuvos gyventojų): LRT, DELFI, LNK, „Verslo žinios“, „Žinių radijas“, Lrytas.lt, Laisvės TV, taip pat visuomenės ir valstybės atstovai.
Demaskuok.lt – tai nacionalinė iniciatyva, vienijanti žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę kovai su dezinformacija esamu laiku, naudojant moderniausias technologijas. Tai pirmasis toks atvejis ne tik Lietuvoje, bet galimai ir pasaulyje. Pasitelkusi unikaliais algoritmais paremtus įrankius žiniasklaida gali greičiau ir efektyviau reaguoti į pasirodžiusią dezinformaciją bei ją demaskuoti.
Vienas pamatinių iniciatyvos tikslų – pritraukti ir vienyti kuo įvairesnių sričių žinovus – Lietuvos elfus. Jie – įvairių sričių profesionalai, nuo socialinių, humanitarinių, tiksliųjų̨ mokslų specialistų iki žiniasklaidos, verslo ar pramogų pasaulio atstovų. Savanoriškai veikiantys ir patriotiškai nusiteikę Lietuvos elfai seka ir analizuoja priešiškas melagingas naujienas ir gali bet kuriuo paros metu itin greitai padėti žiniasklaidai demaskuoti dezinformaciją ir užkirsti kelią jos plitimui.
Rytų Europos studijų centro direktoriaus Lino Kojalos teigimu, kova su dezinformacija yra ir svarbi, ir be galo sudėtinga užduotis, nes žinių srautai šiandien yra sunkiai aprėpiami. „Jei Lietuvoje apie šią grėsmę kalbama jau seniai, tai pastaraisiais metais apie šią bėdą, jos keliamą pavojų demokratijai, rinkimų procesui, konstatavo ir Vakarų Europa bei JAV. Visgi būtent mūsų geopolitinė situacija įpareigoja būti pirmose gretose kuriant iniciatyvas, kurios padėtų šią problemą spręsti efektyviau.“ Eksperto teigimu, „Demaskuok.lt siūlo platformą, kurioje yra galimybės ne tik suvokti tą aprėptį, bet ir efektyviai reaguoti į pačias aktualiausias, potencialiai didžiausią neigiamą poveikį turėsiančias naujienas. Smagu, kad prie to prisideda tiek daug žiniasklaidos kompanijų, o taip pat pilietinė visuomenė – skirtingų sričių specialistų būrimasis bei veikla kartu, ko gero, yra vienintelis kelias. Tuo tikrai galime sudominti ir savo partnerius, kurie kol kas atsakymų, kaip efektyviai kovoti su dezinformacija, neturi.“
Vystant Demaskuok.lt iniciatyvą jau prisidėjo daugiau nei 40 įvairių sričių ekspertų, dalyvauja daugiau nei 30 Lietuvos elfų. Tik dėl šių žmonių iniciatyvos ir pastangų per vienerius metus buvo sukurta platforma, kuria naudojantis kova su dezinformacija tapo daug efektyvesnė. Šioje platformoje kovai su dezinformacija vienijasi Lietuvos elfų, žiniasklaidos, bei valstybės pajėgos.
Praėjusį savaitgalį Birštone vykusiame festivalyje „Būtent“ diskusija apie kovą prieš dezinformaciją sulaukė didelio renginio dalyvių susidomėjimo. „Dezinformacija šiandien sklinda įvairiausiais kanalais. Paskleidus ją socialiniuose tinkluose gali būti pasiektos itin didelės žmonių auditorijos. Klausimas, kaip spėti į tai reaguoti. Šios iniciatyvos tikslas ir yra suvienijus didžiausias žiniasklaidos, Lietuvos elfų, valstybės atstovų pajėgas bei pasitelkus modernias technologijas gebėti reaguoti realiu laiku“, – platformos pristatyme kalbėjo Demaskuok.lt iniciatyvos vadovas Viktoras Daukšas.
Dezinformacijos ir netikrų naujienų įtaką ir problematiką identifikuoja žiniasklaida, skirdama šiems klausimams vis daugiau dėmesio. „Gerai prisimenu, kai prieš keletą metų įvykus JAV prezidento rinkimams Lietuvoje pradėta aptarinėti „Fake news“ reiškinį ir jo įtaką vykstantiems įvykiams. Nusprendėme imtis iniciatyvos, todėl buvo sukurta pirmoji Demaskuok.lt versija. Šiandien projektas išsiplečia ir tampa ne tik DELFI, bet ir visos žiniasklaidos, visuomenės, valstybinių organizacijų atstovų iniciatyva kovai su dezinformacija. Labai tikiu, kad kartu žengsime tvirtą ir svarbų valstybingumo stiprinimo žingsnį“, – teigia DELFI direktorius Vytautas Benokraitis.
Per 2018 metus (8 mėn.) demaskuokuoti straipsniai buvo perskaityti daugiau nei 3 500 000. kartų. Vykdant naujienų stebėseną kasdien yra išanalizuojama apie 10 000 naujienų.
Demaskuok.lt projektui, prasidėjusiam 2017 metų pradžioje, įsibėgėti buvo skirtas DELFI ir „Google“ įkurtas „Digital News Innovation fund“ finansavimas. O po daugiau kaip metų jis tapo atskira nacionalinės svarbos iniciatyva, vienijančia pagrindines žiniasklaidos priemones, Lietuvos elfus ir valstybinių institucijų atstovus.
Demaskuok.lt bendradarbiauja su Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentu (STRATCOM), LR Vyriausybės kanceliarijos Grėsmių valdymo ir krizių prevencijos biuru, Lietuvos šaulių sąjunga ir VšĮ „Res Publica“.
Nuotr. aut. T. Baura
0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę