Šią savaitę vyksta Lietuvos kariuomenės kibernetinės pratybos „Gintarinė migla 2023“, kuriose dalyvauja ir apie 30 Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šaulių.
„Pernai mūsų komanda pasirodė maksimaliai gerai, todėl šiais metais Lizdeikos kuopos šauliams leista dalyvauja beveik visose pratybų užduotyse: turime gynėjų, infrastruktūros ruošėjų, vartotojų simuliatorių komandas. O vienas didžiausių įvertinimų – mūsų įtraukimas į puolėjų komandą, kurią sudaro Lietuvos kibernetinio saugumo elitas“, – pasakoja Paulius Šliavas, LŠS Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos vadas.
Be to, pasak P. Šliavo, kuopos Technologijų būrio vadas Vytautas Navickas buvo pakviestas vadovauti Lietuvos geležinkelių ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos komandoms, kurioms buvo reikalingas komandas vedlys, o tokio žmogaus jie neturėjo.
Pratybų „Gintarinė migla 2023“ metu kuriami įvairių kibernetinių incidentų scenarijai – nuo elementaraus ryšio trikdymo, „triukšmo“ sukėlimo iki kenksmingų kodų įdiegimo ar net fizinio įsilaužimo į tinklus. Situacijų vystymui sukurtas „Raudonosios komandos“ incidentų centras, kurio atstovai veikia kaip piktadariai, o Kibernetinių incidentų greito reagavimo komandos („Mėlynoji“ komanda) siekia susidoroti su visais „Raudonųjų“ mestais iššūkiais.
Pratybose „Gintarinė migla 2023“ dalyvauja beveik 300 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, JAV, Sakartvelo, Ukrainos, PESCO (Kroatijos vadovaujama), Norvegijos, taip pat įstaigų prie Krašto apsaugos ministerijos, valstybinių įstaigų, universitetų ir civilinių informacinių technologijų kompanijų atstovai. Australijos, Taivano, Japonijos, Švedijos, Vokietijos, Suomijos ir Ukrainos atstovai dalyvauja kaip pratybų stebėtojai.
Tarptautinės kibernetinės gynybos pratybos „Gintarinė migla 2023“ organizuojamos nuo 2013 m., kai prieš 10 metų buvo identifikuota operacinė kibernetinio domeno svarba plačiame karinių operacijų kontekste.
Suformuota būtinybė treniruotis ir turėti priemones bei galimybes efektyviai ginti kariuomenės ir valstybės bei civilių įstaigų kritinę infrastruktūrą nuo kibernetinių grėsmių. Pratybų metu keliami tikslai nuolat auga, didėja karinių vienetų iš užsienio valstybių įsitraukimas taip pat, plečiama ir valstybinio bei civilinio sektoriaus įtrauka.
LŠS ir LK informacija.