Siekdama paminėti ir įprasminti Karo mokyklos 105-ąsias įkūrimo metines, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos bendruomenė, alumnai ir svečiai susitiko prisiminti Lietuvos karininkų rengimo istoriją.

Karo mokykla 1919 m. sausio 25 d., pačiame Nepriklausomybės kovų įkarštyje, pirmą kartą šiuolaikinės Lietuvos istorijoje pradėjo profesionaliai rengti karininkus lyderius ir buvo nueitas ilgas kelias.

Lietuvos karo akademija tęsia tarpukaryje parsidėjusią Karo mokyklos istoriją ir yra perėmusi jos funkcijas Lietuvos kariuomenei rengti karininkus lyderius, rūpintis jų kvalifikacijos tobulinimu, vykdyti studijas ir mokslinius tyrimus.

 „Karo mokykloje puoselėjamos vertybės padėjo jaunai valstybei įtvirtinti ir kiek galima ilgiau išlaikyti nepriklausomybę, dėl jos kovoti. Kovojo daug mums gerai žinomų karininkų. Vienas jų – generolas Jonas Žemaitis-Vytautas, – priminė Akademijos viršininkas brg. gen. Almantas Leika. – Šiandien būsimus karininkus mokome laisvoje šalyje ir tikiu, kad Lietuvos nepriklausomybę ir ateityje išlaikysime, nes iššūkius priims ir mūsų visų laisvę taip pat gins Akademiją baigę karininkai.“

Už įkvėpimą kitus rinktis karininko kelią brg. gen. Almantas Leika įteikdamas apdovanojimus padėkojo kariūnams, karininkui ir Lietuvos šaulių sąjungos nariams, verslo ir sporto atstovams, Pasvalio Petro Vileišio gimnazijai.

„Druskininkų šaulių kuopa tikrai gali džiaugtis išugdžiusi savo gretose ne vieną Lietuvos kariuomenės karininką. Ši akademijos viršininko padėka – didelis įvertinimas ir atsakomybė, tikimės jog ir ateityje mūsų auklėtiniai rinksis studijas Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje“ – sakė Ramūnas Šerpatauskas, Lietuvos šaulių sąjungos Karininko A. Juozapavičiaus šaulių (Alytaus apskr.) 1-osios rinktinės Druskininkų Giedriaus Matulionio 103-osios kuopos vadas.

Karo mokyklos istorija

 Kaune įkurtos Karo mokyklos viršininko pareigoms eiti buvo paskirtas karininkas Jonas Galvydis-Bykauskas. 1929 m. švenčiant dešimtąsias mokyklos metines ir Lietuvos Respublikos Prezidentui Antanui Smetonai tapus mokyklos šefu, ji pradėta vadinti Pirmojo Lietuvos Prezidento karo mokykla.

Per visą veiklos laikotarpį, nuo 1919 iki 1940 metų, Karo mokykla išleido daugiau kaip 1 500 tikrosios tarnybos karininkų, tarp kurių buvo ir generolas Jonas Žemaitis, kiti garsūs karininkai.

Tarpukaryje veikusioje Karo mokykloje susiformavo ir nepaisant okupacijos dešimtmečių šiandien Lietuvos karo akademijoje gyvuoja išlikęs ceremonialas, kurio metu Lietuvos Respublikos Prezidentas, suteikdamas pirmąjį karininko laipsnį, kardu paliečia kiekvienam absolventui petį garsiai ištardamas priesaką: „Be reikalo nepakelk, be garbės nenuleisk!“ Lietuvos kariuomenės tradicijos, idealai, vėliava, perimti tautiniai ženklai ir kiti simboliai visada vienijo savanorius, Karo mokyklos auklėtinius, partizanus, o šiandien vienija Akademijos kariūnus, karius ir karininkus.

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos informacija.
Eimanto Genio nuotraukos

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę