Rugpjūčio 19–26 d. Lietuvos kariuomenės Gynybos štabas organizavo tarptautines kibernetinio saugumo pratybas „Gintarinė migla 2022“. Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijoje surengtose tarptautinėse pratybose dalyviai – kariškiai ir civiliai – treniravosi praktiškai ginti ypatingos svarbos informacinių sistemų infrastruktūrą.

Kibernetinio saugumo pratybų „Gintarinė migla“ metu įgyta patirtis, leis efektyviau kovoti su kibernetinėmis atakomis, lengviau adaptuoti informacines sistemas prie jų nuolat keliamų iššūkių ir greičiu jas atstatyti. Pratybose buvo akcentuojama, kad kibernetinės atakos ir jų atlikimo metodai nuolat kinta, todėl būtina ieškoti būdų ir naujų požiūrių, kaip padaryti norimas apsaugoti sistemas atspariomis.

Taip pat tarptautinėse kibernetinio saugumo pratybose, remiantis ankstesnių metų patirtimi, didelis dėmesys buvo skiriamas šiuo metu kare Ukrainoje naudojamų kibernetinių atakų analizei ir sprendimo metodams bei komandų savalaikiam komunikavimui ir bendradarbiavimui.

Šiais metais pratybose dalyvavo 8 komandos, kurias sudarė Lietuvos kariuomenės (Gynybos štabo, Ryšių ir informacinių sistemų bataliono (RISB), Sausumos, Jūrų ir Oro pajėgų) kariai, Krašto apsaugos ministerijai priklausančių institucijų – Nacionalinio kibernetinio saugumo centro, Antrojo operatyvinio tyrimo departamento, Kertinio valstybės telekomunikacijų centro ir Informacinių technologijų tarnybos, JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos, Sakartvelo, Europos Sąjungos (ES) Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) projekto šalių, Lietuvos šaulių sąjungos, AB „Ignitis“, AB „Lietuvos geležinkeliai“, Lietuvos muitinės bei Vilniaus universiteto kibernetinio saugumo specialistai.

Devintus metus iš eilės vykusiose pratybose atskirą komandą sukomplektavo Lietuvos šaulių sąjungos atstovai, kurie parodė aukštą kompetenciją. Be to, šiais metais dalyvavo ir dvi JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos komandos. Nors tikslas konkuruoti ir laimėti nebuvo keliamas, bet LŠS komandos pasiekimai buvo įvertinti pirma vieta, po kurios sekė PESCO ir Pensilvanijos oro pajėgų karių komandų pasiekimai.

Iš viso prie tarptautinių pratybų organizavimo ir dalyvavimo jose įvairiais formatais prisijungė atstovai iš 10-ies šalių: Belgijos, Danijos, Čekijos, JAV, Rumunijos, Lenkijos, Lietuvos, Kroatijos, Sakartvelo, Slovėnijos.

Kibernetinio saugumo pratybų „Gintarinė Migla 2022“ metu kibernetinės atakos ir kibernetinė gynyba buvo vykdoma realiu laiku RISB savanoriškos nenuolatinės karo tarnybos karių parengtame kibernetiniame poligone. Treniruojant pratybų dalyvius ginti ypatingos svarbos informacinę infrastruktūrą regioniniu principu, pratybų kontrolieriai išbandė technines priemones ir procedūras siekdami sukurti „Situacijos žinojimą“ (angl. Situational Awareness). Mėlynųjų komandų vertinimą atliko Vilniaus universiteto moksliniai darbuotojai ir JAV vadavietės Europoje specialistai, kurie papildomai stebėjo ir komandų gebėjimą dalintis informacija tarpusavyje, naudodami komunikavimo priemones bei žalingo kodo dalinimosi platforma MISP. Tikimasi, kad toks konceptas gerins ateityje konsoliduotų komandų sąveikumą ginant informacines sistemas ar šalinant kibernetinių incidentų padarinius reikšmingoje informacinėje infrastruktūroje.

Tarptautinių kibernetinio saugumo pratybų „Gintarinė Migla 2022“ organizavimas remia Lietuvos iniciatyvas ES, NATO ir regioninio kibernetinio saugumo bendradarbiavimo formatuose.

Lietuvos kariuomenės informacija

Nuotr. aut. Ieva Budzeikaitė

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę