Šiandien, sausio 12 d., šeštadienį, 10.30 val. Vitražo galerijoje (Seimo I r.) buvo atidaryta fotografijų paroda „Šauliai – 1991 m. Parlamento gynėjai“, skirta paminėti Lietuvos šaulių sąjungos 100-mečio sukakties pradžią ir sausio įvykius. Seime pristatomoje parodoje eksponuojamos fotografijos, kuriose įamžinti 1991 m. sausio-rugpjūčio mėnesių istoriniai įvykiai, kurių aktyviais dalyviais tapo Lietuvos šauliai. Atidarymo metu paminėtas ne tik Lietuvos šaulių sąjungos 100-metis, bet ir Lietuvos šaulių sąjungos atkūrimo išeivijoje 65-metis ir atkūrimo Lietuvoje 30-osios metinės.
Parodą atidarė Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Gintaras Koryzna. Renginio svečius, susirinkusius Parlamento gynėjus, pasveikino ir to meto įvykius prisiminė prof. Vytautas Landsbergis, Seimo Pirmininkas Viktoras Pranskientis, Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Jonas Vytautas Žukas, renginyje dalyvavo Krašto apsaugos Viceministras Vytautas Umbrasas.
1919 m. įsikūrusios Lietuvos šaulių sąjungos tikslas buvo įtvirtinti šalies nepriklausomybę, kovojant su į šalį besiveržiančiais priešais. Nuo pat pirmųjų organizacijos dienų, jos nariai kovėsi su bolševikais, bermontininkais ir lenkais, padėjo Lietuvai atgauti Klaipėdos kraštą.
1991 m., sausio 7 d. šauliai pradėjo saugoti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos ir Vyriausybės rūmus, Spaudos rūmus, Vilniaus televizijos bokštą ir kitus valstybinės svarbos objektus visoje Lietuvoje. Sausio 8 d. šaulių pajėgos stojo ginti Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos rūmus nuo į ją besiveržiančių agresorių. Į svarbiausio objekto apsaugą jungėsi pasieniečių, pirmųjų Karininkų kursų klausytojai, Kauno Medicinos instituto studentai. Šauliams buvo patikėta ginti II-uosius aukščiausiosios tarybos rūmus ir iš dalies I rūmų 4 aukšte įsteigtą žvalgybinį postą. Jie savo pareigą vykdė iki 1991 m. rugpjūčio 28 d.
Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos rūmų apsaugoje įvairiu laiku dalyvavo per 300 šaulių, iš kurių net 178 šauliai buvo apdovanoti Sausio 13-osios atminimo medaliu.
Už Lietuvos nepriklausomybę savo gyvybes paaukojo septyniolikmečiai jaunieji šauliai Darius Gerbutavičius ir Ignas Šimulionis, šaulys, pasienietis Gintaras Žagunis.
Parodą rengia Lietuvos šaulių sąjungos Vlado Putvinskio-Pūtvio kubas bendradarbiaudamas su Lietuvos centriniu valstybės archyvu. Parodos globėja – Lietuvos šaulių sąjunga.
Visi, norintys susipažinti su šauliais – 1991 m. Laisvės gynėjais, kviečiami aplankyti parodą šiomis dienomis:
Sausio 12 d. nuo 16 val. iki 21 val.
Sausio 13 d. nuo 12.30 val. iki 15 val.
Sausio 18 d., 25 d. nuo 11 val. iki 15 val.
Nuotr. aut. Vaidotas Okulič-Kazarinas

 

0
    0
    Jūsų krepšelis
    Krepšelis tuščiasGrįžti į parduotuvę